Zimske pnevmatike test katerih poteka na podlagi strokovnih metod, ki jih običajno izvajajo specializirana podjetja, izboljšujejo varnost in učinkovitost vožnje v zimskih razmerah. Testiranja vsakoletno opravljajo nekateri avto-moto klubi na primer AMZS, ADAC in drugi, rezultate pa objavljajo v avtomobilskih revijah, na specializiranih portalih in forumih. Pri pregledu podatkov je pomembno, da preverite več virov in primerjate rezultate različnih testov, da dobite celovito sliko o zmogljivosti različnih zimskih pnevmatik.
Ko se temperature začnejo spuščati proti ledišču, je čas za zimske pnevmatike zakon namreč predvideva, da je treba obutev na jeklenem konjičku zamenjati najkasneje 15. novembra, oziroma glede na vremenske razmere. Zakon o pravilih cestnega prometa v Sloveniji določa obdobje med 15. novembrom in 15. marcem, ko morajo biti vsa motorna in priklopna vozila opremljena z ustrezno zimsko opremo. Ta je obvezna tudi izven začrtanih okvirjev, če tako narekujejo razmere na cesti. Med pogoje, kdaj je obvezna menjava pnevmatik zakon predpisuje tudi minimalno globino profila, ki mora znašati vsaj 3 mm.
Zimske pnevmatike test opravljajo strokovnjaki, ki se ukvarjajo z varno vožnjo v cestnem prometu. Obstaja pa preprost način, kako lahko sami izmerite profil in presodite ali so še primerne za uporabo. Globino profila lahko preverite s pomočjo kovanca za 2€, ki ga vstavite v žleb na tekalni površini. Če se zlata obroba kovanca ne vidi iz utora, so zimske pnevmatike zakonsko ustrezne za uporabo v tekoči sezoni. Vendar to ni edini kriterij, hkrati morate preveriti tudi starost, obrabljenost ter morebitne razpoke ali poškodbe, saj lahko ti dejavniki usodno vplivajo na učinkovitost oprijema na vozišču.
Za zimske pnevmatike zakon predpisuje globino profila
Zimske pnevmatike zakon določa po 15. novembru, strokovnjaki pa priporočajo menjavo že, ko se zunanje temperature spustijo pod 7 stopinj. Tudi globina priporočenega profila se lahko razlikuje glede na vrsto zimskih gum. Nekateri proizvajalci zaradi večje varnosti priporočajo menjavo že pri globini utorov 4 mm ali več. Vsekakor je najbolje obiskati preverjenega vulkanizerja, ki vam bo svetoval pri izbiri in namestitvi zimskih gum. Preveril bo tudi uravnoteženost platišč, izmeril tlak ter po potrebi zamenjal ventile.
Kljub temu, da je menjava pnevmatik zakonsko določena, se včasih zgodi, da nas vreme preseneti že pred 15. novembrom in postreže z obilico snežnih padavin ali jutranjo poledico. Dobro je, da spremljate aktualne vremenske napovedi in pravočasno poskrbite za pravilno obutev svojega jeklenega konjička. S tem se izognete gneči pri vulkanizerju, ki bi vas spravila v slabo voljo. Z ustrezno opremo za hladne dni bo vaš avtomobil odlično pripravljen na vsakršne nenapovedane spremembe vremena ali ekstremen padec temperatur čez noč. Glede na aktualne razmere pri nas vemo, da ta pojav ni redek, saj se lahko v dnevu ali dveh ohladi tudi za 15 stopinj in več.
Zimske pnevmatike testirajo ravno zato, da se pred nakupom lažje odločite glede na preverjene rezultate. Pri izbiri morate upoštevati tudi lastne želje in potrebe, vozne pogoje in stanje avtomobila. Kakovostne zimske gume zagotavljajo boljši oprijem na mokri in spolzki podlagi, s tem pa omogočajo daljšo zavorno pot, večjo stabilnost na vozišču in varnost za vas ali druge udeležence v cestnem prometu.
Menjava pnevmatik zakon upošteva vremenske razmere
Menjava pnevmatik zakonsko poteka v jesenskem in spomladanskem obdobju, glede na vremenske razmere. Specializirane organizacije, ki opravljajo obsežne raziskave učinkovitosti in zmogljivosti zimskih pnevmatik, uporabljajo sodobno opremo in strokovne prijeme v posebnih vremenskih in voznih pogojih. Najbolje ocenjene gume se lahko razlikujejo glede na različne teste in dimenzije. Letošnji rezultati so pokazali, da so se najbolje odrezale pnevmatike proizvajalcev Continental, Goodyear, Semperit, Dunlop, Michelin, Bridgestone in Hankook.
Zimske pnevmatike testirajo na različnih vrstah snega in sicer na svežem, zbitem in mokrem snegu. Pri tem preverjajo, kako se obnašajo pri pospeševanju, zaviranju in vožnji v zavoju na snežnih površinah. Oprijem ocenjujejo glede na sposobnost zaviranja, dolžino zavorne poti, stabilnost in vodljivost na mokrih, ledenih in zasneženih površinah. Odločilna za varnost udeležencev v cestnem prometu je tudi sposobnost odvajanja meteorne vode in preprečevanje akvaplaninga. Zaradi neustreznih gum se namreč lahko med pnevmatiko in površino cestišča zadrži tanka plast vode, ki preprečuje stik med njima ter povzroči nenadno izgubo nadzora nad vozilom. Poleg učinkovitosti oprijema strokovnjaki opravljajo tudi meritve hrupa znotraj in zunaj vozila, ki ga povzročajo gume med vožnjo.
Za zimske pnevmatike zakon določa točen datum menjave
Če je menjava pnevmatik zakonsko določena, pa je izbira vulkanizerskih storitev popolnoma v vaših rokah. V Vulkanizerstvu Lašič vam omogočamo pestro izbiro letnih, zimskih in celoletnih pnevmatik različnih priznanih proizvajalcev po dostopnih cenah. Naša strokovno usposobljena ekipa bo poleg demontaže letnih in montaže zimskih gum preverila tudi ali so platišča pravilno uravnotežena. Izmerili bomo tlak v pnevmatikah in jih po potrebi napolnili z zrakom. Če so stari ventili obrabljeni ali poškodovani, jih bomo zamenjali z novimi.
Pri nas jamčimo, da so vse zimske pnevmatike testirane in se kot take odlično obnesejo pri vožnji v ekstremnih pogojih. Pred nakupom vam bo osebje prijazno svetovalo pri izbiri najbolj primernih, glede na vaše potrebe, vremenske razmere in cenovni razpon. Obujte svojega jeklenega konjička v Vulkanizerstvu Lašič in se brez skrbi zapeljite v snežno idilo.